Įrengimo ir pasirinkimo patarimai

Kaip ir ką pasirinkti?

Renkantis į namus ugniakurą yra keli svarbiausia punktai, kurių klausia kiekvienas, kuris kreipiasi į mus. Facebookas, forumai ir visos kitos diskusijų erdvės pilnos ir gerų atsakymų, ir labai blogų, todėl nežinant ko jums reikia, atsirinkti kas teisinga, o kas ne, pasidaro pakankamai sunku. Todėl čia aprašysime svarbiausius, visiem tinkančius punktus. Žinoma, reikia nepamiršti, kad kiekvienas atvejis yra individualus, o būna ir labai sudėtingų projektų. Todėl jeigu turite išskirtinį, sudėtingą projektą, ar kitais papildomais klausimais, kreipkitės nurodytais kontaktais.

Kuo skiriasi židinys, židinio kapsulė ir krosnelė?

Pirmas klausimas visiems – ko ieškote? Židinio, židinio kapsulės ar krosnelės? Šiuo atveju lengviausias paaiškinimas – vaizdinis.

Židinio kapsulės – tai plieno ar ketaus, stačiakampės ar kvadratinės formos papildomomis, specialiomis medžiagomis apipavidalinama židinio dalis.

Norint tokio tipo ugniakurą pasijungti pas save namuose šildymui, kaip interjero elementą jums reikės: židinio kapsulės, kamino, apdailos (Karščiui atsparios kalcio silikato plokštės arba karštį akumuliuojančios plokštės, akmens apdaila, dažymas ir t.t.) ir šiuo atveju ne mažą dalį visos kainos sudarys meistro darbai. Kadangi židinio kapsulės pavertimas židiniu yra daug meistro valandų „suvalgantis” procesas.

Tikrai geras sprendimas turėti židinį, jį tiesiog įsigyti jau su apdaila. Tai bus nepriekaištingai padaryta apdaila. Dažniausiai susidedanti iš metalinio karkaso, prie
kurio tvirtinama apdaila – betono, įvairaus akmens (muilo, smiltainio ir kitų) ir žinoma į tai įstatyta židinio kapsulė. Gerai, nes viskas yra paskaičiuoja gamintojo – esate užtikrintas, kad oro pralaidumas, grotelės yra atitaikytos tobulai, akmens apdaila akumuliuos šilumą, kurią atidavinės per prailgintą laiką. Tokio židinio didelis privalumas, kad jį galima statyti prie pat sienos ir pajungus į kaminą iškarto naudoti. Šiuo atveju meistro darbai bus ženkliai pigesni, negu, kad pradedant tik su židinio kapsule.

Krosnelės dabar madinga, populiaru ir šildo ne prasčiau negu, kad židinys ar židinio kapsulė. Yra tam tikri techniniai židinių išskirtinimai, kaip vandens „kontūras” arba kitaip vandens šilumokaitis, tačiau jeigu renkatės tarp 6 kW nominalaus galingumo židinio ir tokio pat galingumo krosnelės, skirtumo nejausite. Krosnelės pačios turi klasifikavimą – Konvekcinės ir Radiacinės. Konvekcinė krosnelė, tai tokia krosnelė, kurios korpusas kaista minimaliai (~ 100 °C), o visa kaitra atiduodama per stiklą ir ventiliacines angas. Tokio tipo krosnelės yra gerai tuo, kad jos galinę sienelę galima minimaliai atitraukti nuo sienos (~10 cm). Tačiau jos greičiau atvėsta ir daugiau skirtos papildomam pasišildymui. Radiacinė krosnelė, yra , kaistančio  viso korpuso.  Visas ketaus korpusas gali įkaisti ir iki 400 °C, ir šilumą atidavinėja per ženkliai ilgesnį laiko tarpą, negu, kad konvekcinio tipo. Tokią krosnelę galite naudoti ir kaip pagrindinį namų šildymo sprendimą. Tačiau dėl didelės kaitros jos galinė sienelė nuo namo sienos turi būti atitraukta toliau. Jeigu norėsite ją pastatyti arčiau sienos, teks daryti karščiui atsparią, apsaugą. Dažniausiai tai 30 mm. storio, kalcio silikato plokštė ant kurios galima klijuoti klinkerį, dėti skardos apdailą, keramiką ir t.t.

Jos pajūngimas iš visų ugniakurų tipų bus paprasčiausiais, meistro darbas pigiausias, apdailos nereikia. Gera krosnelė kainuoja tiek, kiek gera židinio kapsulė. Tačiau, skirtingai negu židiniui, nereikia brangios apdailos ir meistro darbo. Na, jeigu statote ant degaus paviršiaus, reikės padėti po krosnele specialų stiklą arba plieninę plokštę.


Galingumas

Praėjote pirmą dalį, išsirinkote ugniakuro tipą. Punktas Nr. 2, tai židinio ar krosnelės galingumas. Yra matematinės formulės, kur teoriškai galima apskaičiuoti reikalingą galingumą kilovatais, pagal tai, kiek kvadratinių metrų yra būstas. Tačiau šioje vietoje yra per daug dedamūjų, kad būtų galima tai skaičiavimais pasikliauti. Tai kaminas, langai, patalpa kurioje bus statomas ugniakuras, kiek aukštų pastatas, ar šalia yra laiptinė, būsto energetinis naudingumas. Meistrai, dažniausiai, sako taip – sename (neapšiltintame) name 1kW nominalios (vidutinės) galios apšildys 10 m2, o naujame (apšildytame) name 20 m2.

Jeigu norite gyvos ugnies namuose ne kaip šildymo sprendimo, bet kaip papildomo pašildymo kai šalta, dizaino elemento, tai svarbu nepasirinkti per didelio galingumo. 9 iš 10 žmonių užsukusių pas mus į saloną traukia prie židinių kapsulių su didžiausiais stiklais, nes „gražu”. Tačiau kaip taisyklė kuo didesnė degimo kamera (vieta kur kraunate ir kūrenate malkas ar kitą kurą), tuo didesnės galios yra šildymo aparatas. Malkinis židinys sukuria daug karščio, nepalyginamai daugiau negu biožidinys ar elektrinis židinys. Pasirinksite per didelį, per galingą – užkūrus namuose bus per karšta.

Jeigu renkatės pagrindinį šildymo sprendimą, tai pasirinkimas ženkliai susiaurėja, nes geras šildymo aparatas visų pirma bus ketinis. Lieto ketaus židiniai, krosnelės yra atsparesni dideliems ir staigiems temperatūros pokyčiams, ilgam ir stipriam kūrenimui, neturi daug jungiamųjų detalių. Juos daug sunkiau perkaitinti. Jøtul savo ketaus gaminiams suteikia 25 metus garantiją, tai daug ką pasako. Kodėl verta rinktis ketinius ugniakurus galite plačiau paskaityti pas mus patarimų skiltyje.

Dizainas

Kai jau atmetėte ugniakurus kurie jums netinka pagal technines specifikacijas, lieka dizainas. Židinio kapsulės apipavidalinimo galimybės galima sakyti beribės, arba ribojamos jūsų vaizduotės na ir žinoma piniginės storio. Židinio kapsulę galima daryti visiškai minimalistinę, dažytą arba galima daryti dengtą baltu marmuru su įvairiais prabangos elementais.

Šiuo klausimu galime pagelbėti pasiūlydami 3D Vizualizacijos – židinių projektavimo paslaugą. Naudodamiesi jūsų būsto brėžiniais ir kompiuterine programa padarome fotorealistiškus atvaizdavimus kaip atrodytų vienas ar kitas dizainas, skirtingi modeliai.

Židinys A/A+ klasei, pasyviems namams ir oro pajungimas iš lauko

Jeigu statote naują namą, o ne tvarkote seną, tai tikrai žinote, kad šiuo metu reikalaujama energetinė klasė yra A+. O visi naujai statomi namai po 2021 m. sausio 1 d. turės atitikti A++ klasę. Tai reiškia, kad bus atliekamas namo sandarumo testas nustatyti jo energetinei klasei ir sertifikavimui. Tokio tipo namai yra labai sandarūs ir dėl židinio yra keli svarbūs punktai.

Oro padavimas židiniui iš lauko. Tam, kad ugnis degtų reikia kuro ir deguonies, o tokio sandarumo namuose turėsite deguonies stygių. Todėl oro padavimas iš lauko yra būtinas, nes kitaip ugnis tiesiog nedegs. Šį punktą galima bandyti apeiti pasitelkiant rekuperatorių, tačiau mes jokiu būdu to nerekomenduojame. Pagal gamintojų nurodymus, geriausias oro padavimas iš lauko yra žemyn pro grindis, per pamatą, bet tą galima padaryti ir panaudojant kaminą su oro pritekėjimu.

Sandarus ugniakuras. Išleidote „kalną” pinigų, kad pasistatytumėte sau aukšto energetinio naudingumo, svajonių namą. Norite toliau šiltai ir nebrangiai gyventi. Tikrai nenorite, kad židinys ar krosnelė taptų šilumos išsiurbimo į lauką įrankiu. Šiuo atveju svarbu sandarus ugniakuras. Visi mūsų ugniakurai, kurie pažymėti „Oras iš lauko” ikona yra sandarūs ir šilumos nuostolių neturėsite.

One thought on “Kaip ir ką pasirinkti?

  1. Jonas parašė:

    Labai geras straipsnis apie tai kaip išsirinkti židinį

Parašykite komentarą